04-06-2019
А ви знали, що користувачами Tripadvisor Лондон було визнано найкращим напрямком для подорожей в 2019? І ми, об’їздивши 50 міст в Європі та США, цілковито з цим погоджуємося! Жодна СТОЛИЦЯ не зрівняється з Лондоном. Втім, часто-густо люди не розуміють, що за межами Лондона криється інша, ще чарівніша та неповторніша Англія. І що окрім Англії є інші унікальні місця у Великій Британії. Тобто, якщо Ви навіть відвідали Лондон (а це — просто життєво-необхідно!), Ви ще не побували в Англії, ще не відвідали Великобританії. Отже, челендж — не Лондоном єдиним (#нелондономєдиним 😏)! Відвідавши 22 різних міста у всіх чотирьох країнах Об’єднаного Королівства, хотілося б продемонструвати ці різноманітні перлини Британії та спонукати Вас їх відвідати. Бо, якою б чудовою не була столиця Британії (а вона реально найкраща в Європі!), не Лондоном єдиним.
ЗУПИНКА ПЕРША
У цьому місті знаходиться прототип Централ Парку у Нью-Йорку. Також, можете бути спокійні, адже тут один з найнижчих рівнів злочинності на «острові Черчілля». Це про ЛІВЕРПУЛЬ (LIVERPOOL). Вас приємно вразять наступні речі:
🚢 Поєднання класичної та сучасної архітектури. Особливо сподобалися будівлі, схожі на кораблі.
🚢 Культура і мистецтво. Ліверпуль — одне з трьох міст Англії, де є всесвітньо відома галерея Tate [тейт] (щось на кшталт нашого Пінчук Арт Центр, але краще). Також усім містом розкидані різні сучасні скульптури, інсталяції. Нас абсолютно підколрили Lambananas (lamb — ягня, banana — банан). Ці скульптури можна знайти у різних варіаціях мало не у кожній частині Ліверпуля (дивіться фото).
🚢 Місця паломництва для фанів The Beatles. Тут і The Cavern Club, де розпочинала свою кар’єру ліверпульська четвірка, і музей історії гурту. Також можна побачити strawberry fields (полуничні поля) з однойменної пісні Леннона і знайти домівки, де народилися і виросли Бітли.
🚢 Albert Dock (Док Альберта) є символом Ліверпуля. Це колишні склади та інші споруди доку, конвертовані у сучасний комплекс із магазинами і ресторанами. Там можна знайти шалено красиві ювелірні прикраси за 15 фунтів, адже Ліверпуль — один із найдешевших міст Англії.
🚢 Рекомендуємо зупинитися у готелі “The Liner”. Там у номері-каюті відчуєте справжній дух портового міста Ліверпуль.
ЗУПИНКА ДРУГА
БАТ (BATH) — одне з тих міст, в яке закохаєшся одразу і надовго. Це місто…
🏫 …айворі. Ні, будівлі там не зі слонової кістки 😃. Але що одразу кидається у вічі й відрізняє Бат від інших англійських міст — колір айворі, присутній в усій архітектурі. Річ у тім, що майже все побудовано з вапняка, який видобувається неподалік від міста. Завдяки цьому ivory-coloured каменю Бат було оголошено Світовою спадщиною ЮНЕСКО. Єдиний мінус такого будівельного матеріалу — фасади споруд, вбираючи в себе все, чим наповнене повітря, із часом забруднюються і чорніють. Уявляєте, яким усе було чорним, коли основним джерелом тепла було вугілля?! Тому час від час місто організовує генеральну чистку. Наша екскурсовод розповідала, що в дитинстві брала участь у такому прибиранні. Усі, хто хотів, брали свої старі зубні щітки і сантиметр за сантиметром відчищали будівлі.
🏫 …трошки нагадує Флоренцію, адже тут в самому центрі міста перекинутий міст через річку Ейвон, на якому розташовані магазини і кафе, як і на відомому Ponte Vecchio.
🏫 …містить величне абатство, біля якого порівняно нещодавно (1878) було знайдено і розкопано величезний комплекс римських купалень, побудованих тут ще тисячоріччя тому через термальні води. Власне, через це місто й отримало свою назву — ванна, купальня — з легкої руки римлян. А ще пізніше Бат став популярним курортом для англійської аристократії. Сьогодні офіційна назва залізничної зупинки міста — Bath Spa. Мабуть, щоби додатково підкреслити наявність термальних курортів у місті.
🏫 …протягом п’яти років було домівкою відомої письменниці Джейн Остін. Місто надихнуло її на написання двох з шести її опублікованих романів. У місті є центр Джейн Остін з музеєм і чайною кімнатою (Jane Austen’s Tearoom), яку нам пощастило відвідати, а також щорічно відбувається фестиваль на її честь.
Royal Crescent (Королівський півмісяць) — таунхауз з 30 будинків.
Раніше був готелем для аристократії. Десь тут неподалік
прогулювалися герої романів Джейн Остін.
🏫 …має штучний замок. За містом хтось з аристократів побудував фасад замку (і більш нічого!), щоб цей “замок” було видно з вікон гостей і мешканців міста. На що тільки не підеш заради статусу?! 😄
ЗУПИНКА ТРЕТЯ
Лише година на поїзді, і з метушного Лондона Ви потрапляєте у старовинний і затишний КЕНТЕРБЕРІ (CANTERBURY). Там Ви знайдете:
⛪ місце голови англіканської церкви — Кентерберійський Собор (Canterbury Cathedral). Це, безумовно, головна перлина міста не лише в архітектурному плані, а і за значущістю. Чому Архієпископ не в Лондоні? Справа в тім, що саме сюди з Римської імперії в 597 році почали прибувати місіонери, в тому числі святий Августін, який хрестив місцевого норманського короля, а з часом значущість собору лише зростала.
Головні ворота, що ведуть до собору.
⛪ Будівлі 16 сторіччя. У історичному центрі багато «дуже англійських» старовинних домівок. Одна з них — Tiny Tim’s Tearoom («Чайна кімната маленького Тіма») знаходиться у будівлі 1600 року. Тут можна замовити справжню англійську чайну церемонію (afternoon tea). Я досі пам’ятаю квітковий смак дарджилінгу і смачнющу випічку. Більш детально про чайну церемонію та про чай у Британії у нашій статті.
AD (лат. anno Domini, [ˌeɪ’diː]) означає «нашої ери».
Щось пішло не так, коли димохід в середині будинку 17-го сторіччя зсунувся,
що перекосило всю будівлю. Стальний каркас не дає будинку обвалитися.
⛪ серце “Кентерберійських оповідань” Джеффрі Чосера. Книга складається з 24 оповідань, які пілігрими, що ідуть з Лондона до Кентерберійського собору, розповідають один одному. В центрі міста є унікальний музей, присвячений шедевру автора. Незвичайність цього музею полягає в тому, що завдяки акторам, декораціям і навіть запахам середньовічної Англії ти проживаєш п’ять історій, які відтворюються під час відвідин музею. Absolutely recommended!
Цей лабіринт — частина дитячого майданчику в центрі Кентербері. 😍
⛪ сучасний театр імені Марлоу, де ми переглянули Шекспірівську “Комедію помилок”. Цікаво, що деякі не дуже компетентні особи приписують Марлоу авторство Шекспірових творів. Про абсурдність цієї і інших теорій проти існування Шекспіра можна прочитати тут.
Гігантська скульптура маски знаходиться поблизу театру.
ЗУПИНКА ЧЕТВЕРТА
Чули про загадкового Бенксі? А чи знали, що він родом з БРИСТОЛЯ (BRISTOL)? Це місто вразило нас еклектичним поєднанням наступних речей.
⚓ Європейська столиця графіті. Бенксі, чиї роботи коштують мільйони, не поспішає розкривати свою справжню особистість, адже в Британії за графіті можна сісти на 10 років. І хоча більшість графіті Бенксі в Бристолі було знищено, він став причиною популяризації цієї форми вандалізму (пробачте, мистецтва), і тепер в місто щоліта з’їжджаються сотні вуличних художників на Upfest і розмальовують будинки, і за грати їх за це ніхто не кидає.
Опорто (Португалія) — місто-побратим Бристоля (twin city, як кажуть англійці).
Про це нагадують кольорові будиночки вздовж річки.
Старі будиночки в центрі міста.
⚓ Домівка пасажирського судна SS Great Britain (SS = steamship — гвинтовий пароплав), яке ходило між Бристолем і Нью-Йорком. Побудував його Ісамбард Брунель (якого нещодавно було визнано другим за значущістю британцем, на першом місці — Черчілль), якого ше називають “людина, яка побудувала світ”. Унікальність судна полягає в його інновативності на час запуску в 1843 році. По-перше, воно було збудовано з металу. По-друге, воно використовувало іноваційну систему гвинтів. Кажуть, що SS Great Britain стало пра-прабабусею сучасних кораблів. Сьогодні судно повністю конвертовано у музей, де неможливо провести менше, ніж півдня, досліджуючи парову кімнату, приміряючи костюми тих часів, роздивляючись каюти різних класів і кухню, а також туалети і ванні кімнати! Ще тут можна подраїти палубу і спуститися в сухий док — подивитися на корпус корабля. До речі, корабель, який прокладав кабель через Атлантичний океан, також спроектував і побудував Брунель!
Сухий док (dry dock) під SS Great Britain.
⚓ Неймовірний підвісний міст. Clifton Bridge. Його автор — той самий Брунель.
А це новенький міст в центрі Брістоля. Відкрито у 2017.
⚓ Залізничний вокзал Temple Meads, побудований в 1840, виглядає як ілюстрація до старої доброї англійської казки.. Вгадаєте, хто був архітектором? ☺️
⚓ Брістольський зоопарк. Це найстаріший провінційний зоопарк у світі. Найбільше він славиться своїми чорними горилами. Якось ці чорні велетні навіть потрапили на “полотно” Бенксі.
ЗУПИНКА П’ЯТА
Якщо у вас колись виникали сумніви з приводу існування Шекспіра, це можна легко вилікувати візитом до СТРЕТФОРД-НА-ЕЙВОНІ (STRATFORD-UPON-AVON) 😄.
✒️ Тут знаходиться ціла низка знакових будівель, пов’язаних з його життям. Серед них сімейний будинок, де народився бард (Shakespeare’s Birthplace), церква, де Шекспіра хрестили при народженні і де він був похований, школа, де він навчався. Цікаво, що думає мешканець Стретфорда, коли хтось запитує, чи був Шекспір? 😄 До речі, під час нашого шекспірівського марафону ми описували дуже цікаву історію, пов’язану з будинком, де народився Шекспір.
Shakespeare’s Birthplace.
Школа, де вчився Шекспір.
Церква, де хрестили і поховали Шекспіра.
✒️ В самому центрі міста знаходиться театр Королівської шекспірівської трупи “The Swan” (лебідь), в середині якого сцена «закодить» у зал. Таким чином глядачі сидять навколо, а не перед сценою. Там і до сьогодні можна подивитися вистави відомої трупи. Ми потрапили на “Пітера Пена”. Детальніше про театри в Британії ми писали тут.
Театр зовні.
Театр всередині.
✒️ Перед переглядом вистави, зайдіть з’їсти щось смачненьке до Hobson’s. Смакота невимовна! Лише погляньте на фото!
В Британії обов’язково спробуйте scones (вимовляється [сконз]).
Це такі пшеничні або ячмінні булочки, які подаються з джемом і сливками.
✒️ А ще в місті є дві ось такі золоті поштові скриньки, які зазвичай червоного кольору. Чому ж їх перефарбували? Таким чином Королівська пошта вирішила відзначити перемоги британських спортсменів на Олімпійських і параолімпійських іграх в Лондоні в 2012. За кожного переможця його рідне місто отримало по одній такій золотій скриньці. В Стретфорді такий переможець був один. Друга скринька була надана помилково, але вирішили вже так і залишити. 😀
ЗУПИНКА ШОСТА
На цій зупинці ми трошки похитруємо, адже відвідаємо одразу два міста, які знаходяться зовсім близько один від одного: ОКСФОРД (OXFORD) і КЕМБРІДЖ (CAMBRIDGE), які разом відомі як OXBRIDGE.
Оскільки декількома пунктами не обійтися, ми пропонуємо прочитату нашу оновлену статтю про запекле суперництво двох міст, футбол, британських прем’єр-міністрів, математичний міст, оленів, академічне веслування, Нобелівські премії та ін. А найголовніше: ми спробуємо дати нашу власну відповідь на питання: яке з міст Оксбріджу краще відвідати.
TO BE CONTINUED…
Вас також зацікавить:
🍵 Записки о путешествиях по Великой по Британии. Глава 2. О том самом 5 o’clock tea.
👥 Записки о путешествиях по Великой по Британии. Глава 4. «Очередной синдром» британцев.
📕 Наш НАВЧАЛЬНИЙ БЛОГ: статті, відео, вправи, безкоштовні матервіли до друкування.