03-06-2020

Юрій Інтелегатор

 

Ті, хто не здатні вчитися з історії, приречені її повторювати.
Вінстон Черчилль, 1948

 

A history of Ukraine

 

Я завжди читаю англійською. Зазвичай, книжки (особливо з історії), написані цією мовою, пропонують свіжий погляд на речі, події та особистості. Пам’ятаю, одного дня тримав книгу The Gates Of Europe («Брама Європи») Сергія Плохого – професора історії у Гарвардському університеті та одного зі світових експертів з історії Східної Європи. Роздумуючи, чи купувати її, натрапив на наступний відгук авторитетного видання: «Buy this book… Give copies to your children and grandchildren. Buy copies for your friends. Make sure they read it». (Купіть цю книгу… Дайте по екземпляру своїм дітям і онукам. Подаруйте копії своїм друзям. Зробіть так, щоб вони її прочитали.) 

 

Зізнаюся, у мене пішло два роки, аби, купивши, прочитати її: робота на супер-повний час, малі діти. Та що Вам розповідати, самі знаєте. Ще рік я присвятив, аби перечитати основні факти та стисло (але цікаво) переказати їх у невеличких компактних статтях. Таким чином, я роблю усе можливе, аби мої друзі, яким, зрозуміло, важко інвестувати два роки у прочитання цієї історичної праці, змогли довідатися, про що йдеться у книзі Сергія Плохого «Брама Європи». Мабуть, нижченаведений переказ – найважливіший текст, який я коли-небудь писав.

 

Ви ніколи не замислювалися, чому Ярослава Мудрого (сина Володимира Хрестителя) зображують як на українських гривнях (2 гривні), так і на російських рублях (1000 рублів)?

_

Ярослав Мудрий

_

Десь у 1147 році князь Юрій Долгорукий (син київського князя Володимира Мономаха) заснував Кучкіно. Втім, Кучкіно, вочевидь, приваблювало його набагато менше, ніж Київ (прізвисько «Долгорукий» він отримав власне через те, що, перебуваючи на периферії, постійно втручався у боротьбу за київський престол, на якому сидів декілька разів, хоч і з фатальними для себе наслідками). Ще сторіччя пізніше за Кучкіним закріпилася назва Москвою (оскільки селище було на берегах Москви ріки). Втім, хоча б чимось більш-менш помітним і вагомим Москва стала століттями пізніше, значною мірою завдяки політиці Золотої Орди. Річ у тім, що, вірні політиці «розділяй і володарюй», золотоординці створювали декілька центрів впливу на одній території, аби запобігти об’єднанню та централізації підкорених земель. Тобто, золотоординці свідомо підносили значення Москви як альтернативи Києву.

_

Але хто ж пишатиметься такою "неруською" чи "антируською" історією? То ж не дивно, що Московія завжди була ласою переписати на себе славетні сторінки історії Київської Русі. Наприклад, один із міфів московської історіографії – що після монгольської навали 1240 року (коли Київ був геть зруйнований ханом Батиєм) населення київських земель перебралося на береги ріки Москви, де зародилося князівство Московське. Або що саме після тих трагічних подій повноваження Київського Патріархату перейшли до Патріархату Московського. Так чи інакше, Ярослав Мудрий на гривнях виглядає радше як козак, тоді як на рублях – як боярин. Цікаво, що тіло Ярослава Мудрого, захоронене у 1054 році в Софії Київській, яку він раніше побудував, зникло звідтиля у 1943 році, перед тим, як до Києва увійшла Червона Армія. Пізніше тіло з’явилося у Сполучених Штатах Америки і зараз, найімовірніше, перебуває у власності православної церкви Нью-Йорка, яка відмовляється від будь-яких перемовин про видачу тіла Ярослава Мудрого.

_

Наостанок, уявімо на хвилинку, якби залишки великого князя київського таки залишилися у 1943 році у Києві, то де б вони були зараз? І що було б написано поруч із ними? Погоджуюся із Вами! Мені також здається, що у Москві, зі словами на кшталт«Мудрому основателю Великого княжества Московского от благодарного потомства».

_

Схоже, досі нічого не змінилося. Москва веде війну за наші голови, за наші серця, за наші тіла, за нашу історію, нашу землю. Тому кожна прочитана книга з історії – наша боротьба з імперією брехні та зла.

Вікінгський дракар

_

«Ruotsi» -- фінське слово, яке означає «ті, що веслують» (для порівняння, «row» англійською означає «веслувати, гребти»). Фіни використовували слово «ruotsi» на позначення шведів, які, як відомо, були однією з найвагоміших складових славнозвісних (чи сумнозвісних?) вікінгів. І державним утворенням на берегах Дніпра із Києвом у центрі фактично керувала скандинавська еліта та захищало скандинавське військо. Цей скандинавський («ruotsi») істеблішмент співіснував (коли мирно, коли ні) із слов’янськими тубільцями. Аскольд, Ігор, Ольга, Олег, -- скандинавські імена. Саме тому це державне утворення стало відомим як «Київська Русь». А те утворення, що з’явилося на північному сході від Києва сторіччями потому, було знане як Московія. Назва Русь, трансформоване у Росія, Московія привласнила собі у 18 сторіччі. Для уникнення семантичної невизначеності, українці загалом (яких віками називали русинами або рутенорами), так само як і державотворці сучасної України, протягом 18-19 сторічь перейшли до термінів «Україна» та «українці». Варто зазначити, що коріння обох термінів походить з козацького минулого. Тому, коли хтось стверджує, що термін «Україна» (про походження цього слова – у наступній статті) -- нещодавній феномен, давайте пам’ятати, що нація, яка носить це ім’я – набагато древніше. І що перехід на «Україна» та «українці» -- це насправді геніальне рішення народу, ім’я та історичну ідентичність якого вкрала держава-хакер. Насправді, а що б зробили Ви, якби стали жертвою крадіжки особистих даних? І, насамкінець, виявляється, що сучасному утворенню під назвою Росія назва «Росія» пристала так само, як Україні – Швеція, Японії – Китай, а Індії – Мадагаскар.

Святослав Хоробрий

_

Князь Святослав – який загинув у придніпровських степах, повертаючись після військового походу – знаний історії як «останній вікінг». У військових компаніях він проводив більше часу, ніж бував у столиці – Києві – та й навіть подумував перенести її кудись ближче до Дунаю (тому Святослава правильніше, з історичної точки зору, називати Хоробрим ніж Київським). З придунайських земель було б легше організовувати воєнні кампанії проти Візантійської імперії та захоплювати нові території. Святославова ж смерть у 972 році (він потрапив у печенізьку засідку неподалік від Києва) стала передднем нової епохи. Тепер, замість підкорення нових територій та війни із сусідами, спочатку Володимир Великий (син Святослава), а потім Ярослав Мудрий (син Володимира) зосередили зусилля на розбудові своїх територій та налагодженню торгівельних взаємин із сусідами. Замість нападів на Візантію, Київська Русь загалом та Київ зокрема почали втілювати у себе те найкраще, що можна було побачити у Константинополі. Лише один приклад: Софія Київська – це репліка Хагії Софії у Константинополі (так, тієї самої, яку Ви бачили у Стамбулі, у який пізніше перетворився Константинополь, захоплений турками у 1453 році). Інша паралель – Золоті ворота в Києві, які були імітацією Золотих воріт у Константинополі. У свою чергу, Софія Київська та тутешні Золоті ворота стали натхненням для усіх інших софійських соборів та золотих воріт, чи то у Новгороді чи у Володимирі Суздальському. А про рівень та стандарти освіти годі вже й казати. Усі ми пам’ятаємо Анну Ярославну, дружину французького короля Генріха І, для якої Париж після Києва видався жахливою захаращеною місциною. І, таким чином, Київ став для інших навколишніх територій взірцем, своєрідним Константинополем на берегах Дніпра. Цікаво, що те, що зрозуміли київські правителі тисячу років тому – краще дбати про добробут своїх територій, аніж захоплювати нові – досі не можуть второпати у провладних кабінетах деяких держав.
_

Собор Святої Софії на двогривневій купюрі 

Слово «козак» -- тюркського походження. Залежно від контексту, воно означає «охоронець», «вільна людина», «пірат». Поява козацтва як соціального феномену тісно пов’язано із перемогою Оттоманської імперії над Візантією (1453 рік, у результаті чого Константинополь стає Стамбулом). Річ у тім, що торгівля рабами була однією із центральних «промисловостей» Оттоманської імперії. Отже, частина козаків – ті люди, які тікали від рейдів оттоманів та їхніх союзників кримських ханів. Інша частина козаків – ті, хто намагався чинити опір мисливцям за рабами зокрема та Оттоманській імперії загалом. Вперше у міжнародних документах козаків згадують у 1492 році – тому самому, коли Колумб відкрив Америку. Cлавнозвісний документ фіксує скарги на козаків з боку Оттоманській імперії. А ще згодом про козаків говорять у Парижі та Римі, Відні та Варшаві, Лондоні та Стамбулі. Так, часто-густо козаки не мали централізованого управління, являючи собою різні загони до 500 чоловік. Але козаки були знані за свої демократичні устрої та неабиякі воєнні таланти та здібності. Протягом сторічь козаки тероризували головного работорговця Європи та Близького Сходу – Оттоманську імперію. Кульмінацією ж став 1616 рік (той самий, коли помер Шекспір). Тоді козацьке військо під проводом Конашевича-Сагайдачного напало на головний невільницький ринок Оттоманської імперії – Каффу. А ще трохи згодом польсько-литовське військо, половину якого складали ті ж козаки Сагайдачного (пам’ятник якому знаходимо на Контрактовій площі у Києві), неймовірним чином зупиняють 120-тисячне турецьке військо біля хотинської фортеці (що у нинішній Чернівецькій області). Насамкінець, козаки у складі польської армії вирушають у похід на Москву, в результаті чого Москва повертає чернігівські землі, захоплені раніше (нагадаємо, вперше Москва взяла під контроль території, які раніше належали князівству Київському --  Смоленськ та Чернігів -- у 1476 році, у протистоянні з Великим князівством Литовським).

_

Так, не варто ідеалізувати козаків. Іноді окрім рибальства, мисливства та шляхетних визвольних звитяг вони не ремствували розбійницькими нападами на мирне населення. Втім, значною мірою саме завдяки козацтву Україна, у середині 17 сторіччя, з’являється на світових мапах.

_

Ми публікуємо нову статтю щотижня. Слідкуйте за оновленнями у Facebook 🙂
Ми публікуємо нову статтю щотижня. Слідкуйте за оновленнями у Facebook 🙂
Ми публікуємо нову статтю щотижня. Слідкуйте за оновленнями у Facebook 🙂
Ми публікуємо нову статтю щотижня. Слідкуйте за оновленнями у Facebook 🙂

 

Інші статті особистого блогу:

🎓 Читаймо разом, або борг Москви перед Могилянкою

🛦 Читаймо англійською або Міфи про Велику вітчизняну війну

🎤 На наших уроках ми будемо для Вас Опрою Уінфрі

 

Також загляніть до нашого 📚 Навчального блогу

 

До особистого блогу